S obzirom da sve volim imati “up-to-date”, koliko god je to moguće, nedavno sam istraživao koliki utjecaj verzija PHP-a ima na WordPress. Iako je i sam WordPress pisan u PHP-u velika je vjerojatnost da se korisnik običnog WordPress bloga nikada neće niti susresti s pravim PHP-om koji stoji “ispod poklopca”. No, to nije razlog da se zanemare prednosti koje donose novije verzije PHP-a, ako ništa drugo, onda po pitanju sigurnosti i performansi.
Što je potrebno za samostalnu promjenu PHP verzije?
– WordPress instalacija
– pristup cPanelu
– pristup opciji Select PHP Version unutar cPanela
– PHP Compatibility Checker plugin
– Display PHP Version plugin
Trenutna verzija PHP-a
Prije svega potrebno je (sa)znati koja se verzija PHP-a trenutno koristi kako bi uopće znali koje nam opcije nadogradnje ostaju i što s njima možemo dobiti. Za tu svrhu može se koristiti “Display PHP Version” plugin koji će nakon instalacije i aktivacije unutar upravljačke ploče WordPress nadzorne ploče prikazati trenutno korištenu verziju PHP-a.
U mojem slučaju to je bila verzija 5.3.29.
Nakon što sam saznao koju verziju PHP-a trenutno koristim zaključujem da bi se trebao prebaciti na (naj)noviju verziju.

Međutim, prije nego to napravim trebam se uvjeriti da su tema koju koristim i svi pluginovi kompatibilni sa verzijom PHP-a, na koju se planiram prebaciti, jer se u suprotnom WordPress stranica može srušiti.
Kompatibilnost nove verzije PHP-a
Kada se koriste najnovije verzije teme i pluginova mala je vjerojatnost da isti neće biti kompatibilni sa novom verzijom PHP-a, ali ipak može se i to dogoditi. Zato je važno prije promjene provjeriti jesu li tema i svi pluginovi kompatibilni sa novom verzijom PHP-a.
To je moguće učiniti koristeći PHP Compatibility Checker plugin.
Nakon instalacije i aktivacije dovoljno je otići u izbornik Alati -> PHP Compatibility -> odabrati željenu verziju PHP-a i kliknuti na Scan site.
Prvo ću provjeriti kompatibilnost sa trenutno najnovijom verzijom PHP-a, a to je verzija 7.0
Iz analize mogu vidjeti da mi jedan plugin, konkretno Social Warfare Pro kojeg sam platio 30ak $, nije kompatibilan sa verzijom 7.0 PHP-a. Zbog toga trenutno odlučujem da neću prelaziti na najnoviju verziju PHP-a, barem ne dok ne istražim moguće načine kako taj plugin prilagoditi ili moguće posljedice nadogradnje unatoč nekompatibilnosti.
Sljedeća logična verzija PHP-a je 5.6 te odlučujem testirati kompatibilnost svoje instalacije WordPressa s tom verzijom. Zaključujem da imam punu kompatibilnost i da se slobodno mogu prebaciti na verziju PHP-a 5.6
Promjena verzije PHP-a
Sada mogu otići u cPanel i promijeniti verziju PHP-a koristeći Select PHP Version.
Odabirem verziju 5.6 i klikom na Set as current potvrđujem da tu verziju želim koristiti.
Ako se sada vratim u nadzornu ploču mogu vidjeti da je nova verzija PHP-a za WordPress 5.6.32
Zaključak
So, now you know – PHP versions aren’t something you have to think about a lot, but it’s the engine that runs everything else. It matters, and you can improve your speed, security and compatibility, by making the right choice. – Does your PHP version matter?
Hvala vam, ovo je odlično objašnjeno.
Imam još jedno pitanje, imam instaliranu verziju php 5,6 php 7,0 i php 7,1 ali su zastarile.
Traži mi ažuriranje minimalno php7,3 ali je problem u tome što ove verzije nemam u Cpanelu u odjeljku select PHP version.
Ponudjene su mi samo ove tri opcije a ove 7,3 nemam u ponudi.
Molim vas možete li mi pomoći savjetom ili sličnom objavom poput ove da to ažuriram i instaliram.
Hvala vam puno
Zahvaljujem na komentaru.
Što se PHP-a tiče najbolje da se javite korisničkoj podršci tvrtke u kojoj ste zakupili hosting paket. Oni mogu omogućiti da u cPanelu dobijete potrebnu verziju PHP-a nakon čega istu možete aktivirati.