Prošlo je skoro 2 godine od kako sam objavio blog post pod naslovom “Čemu služi Ionic Native 3.x?“. S obzirom da su se od tada neke stvari promijenile, stigao je Ionic Framework verzije 4, pravo je vrijeme za novi blog post.
Ionic Native je kolekcija Cordova pluginova koji unutar Ionic aplikacije omogućavaju korištenje nativnih funkcionalnosti mobilnih uređaja.
Ionic Native je od sada dostupan u dva izdanja: Community Edition i Enterprise Edition.
Ionic Native Community Edition
Ovo izdanje označava pluginove koje održava open source zajednica tj. Ionic tim ih ne održava, ne popravlja niti garantira da će bilo koji od njih ispravno raditi.
Način instalacije:
1 2 |
$ ionic cordova plugin add cordova-plugin-name $ npm install @ionic-native/plugin-name |
Ionic Native Enterprise Edition
Ovo izdanje označava pluginove koje održava, popravlja i za njih garantira Ionic tim.
Posebno je zanimljivo što uključuje Native Core set funkcionalnosti što znači da se unutar jednog plugina nalazi nekoliko važnijih funkcionalnosti.
Način instalacije:
1 2 |
$ ionic activate-native-ee --key=YOURPRODUCTKEY $ ionic integrations add @ionic-native/plugin-name |
Korištenje s Angularom
Svaki se plugin nakon instalacije dodaje unutar app.module.ts datoteke. Npr. u nastavku se nalazi primjer korištenja Camera plugina.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 |
import { Camera } from '@ionic-native/camera/ngx'; ... @NgModule({ ... providers: [ ... Camera ... ] ... }) export class AppModule { } |
Ovdje je posebno važno paziti da svaki plugin korišten u Angular projektu ima na kraju oznaku /ngx. Oko ovoga u zadnje vrijeme ima dosta pitanja na Stackoverflowu.