Reputacija Toyote danas

Reputacija Toyote danas

Toyota već neko vrijeme ima velikih problema i to ne samo što se tiče kvarova na automobilima nego u načinu na koji se suočava s problemima i kako ih prezentira prema medijima tj. prema ljudima koji su bili, još uvijek jesu ili će možda tek biti Toyotini korisnici.

Kako jedna tako velika kompanija, poznata po perfekcionizmu, može sebi dopustiti tako nemaran odnos prema krizi koja ih već neko vrijeme trese?! Možda to ima veze s tromošću korporacija koje moraju uskladiti planove za svaki dio tržišta posebno!? Ako je tako, nisu li planovi već trebali postojati kako bi krizu dočekali spremni!?

Povlačenje s tržišta nekoliko milijuna Toyota vozila, zbog kombinacije problema nepričvršćenih tepiha koji mogu smetati akceleratoru na modelima u Americi i Kanadi te same papučice ekceleratora koje se mogu zaglaviti na modelima u cijelom svijetu, veliki je problem koji će definitivno dugoročno utjecati na reputaciju branda.

Toyotin potpredsjednik Shinichi Sasaki priznao je kako je kompanija bila spora u reagiranju na problem, no naglasio je kako im je sada servis prioritet. Nesporno je da je Toyota oduvijek bila sklona perfekcionizmu što je sada dovedeno u pitanje jer umjesto da se reagiralo na vrijeme čekalo se da dođe do teških prometnih nesreća kako bi se stvar pokrenula.

Problemi na automobilima mogu, hoće i moraju biti riješeni što će vozačima dati dozu sigurnosti koja se možda nikada do kraja neće vratiti, ali Internet je onaj koji pamti i tu dolazimo do problema koji se tiče online reputacije.

Google.Hr prikazati će šest od deset negativnih rezultata pretrage na prvoj stranici a to je početna točka mogućeg kupca koji će u potrazi za informacijama u nekom trenutku vremena koristiti tražilice. S druge strane, kako sam već spominjao u prošlom blog postu Google nije jedina tražilica, možemo isti pojam upisati u Yahoo.Com u kojemu će negativan rezultat biti na samom vrhu.

Tražilice će također dovesti ljude do forum postova, članaka na news portalima koji su negativni i narušavaju reputaciju Toyote kao branda koji znači sigurnost i pouzdanost.
Nemoguće je očekivati uklanjanje članaka s news portala jer bi takvi zahtjevi samo izazvali revolt od strane novinara i urednika pa bi stanje bilo još nepovoljnije ali je moguće plasirati pozitivne članke, iskustva korisnika, studije sigurnosti i sl.

Neki europski proizvođači (Peugeot Citroen) također su imali određenih problema i slučajeva povlačenja vozila s tržišta, ali njihova je prednost bila u tome što nisu takvo stanje zataškavali nego su informirali javnost i na vrijeme spriječili lavinu negativnosti.

Hrvatska je relativno malo tržište što nikako ne treba podcjenjivati nego čak iskoristiti kako bi se plasirala pozitivna kampanja i omogućilo stabiliziranje kakve takve pozitivne pozicije. Naslovi poput Toyota – papučica gasa popravljena nešto su što se treba pojavljivati svakodnevno kroz nekoliko tjedana tj. mjeseci.  Prije godinu dana Marko Benvin, glasnogovornik Toyote, izjavio je slijedeće “Znatno smo smanjili budžet za marketing, pa ćemo dio pokušati odrađivati kroz PR. Oglase ćemo preusmjeriti na medije koji imaju najveći doseg” , međutim jasno je da se planovi moraju mijenjati. Toyota Croatia ograničena je s te strane što svoje poteze mora temeljiti na uputama središnjice jer definitivno bi trebalo raditi na kampanji za lokalno područje pošto se isto tiče svih nas. Priopćenje za medije dobro je sastavljeno, ali čini mi se kao da nije došlo do javnosti na način kako je možda zamišljeno.

Što Toyota treba napraviti?
Dati što više detalja vezanih uz slučaj kako bi se spriječila nagađanja od strane medija.
Detaljno i korak po korak objasniti kako će ići proces povlačenja vozila kako bi vozači bili upućeni i kako bi se spriječila panika odnosno manipuliranje pojedinih auto kuća.
Prikupljati i objavljivati tekstove odnosno pozitivna iskustva vozača čija su vozila uspješno popravljena ili zamijenjena. Na taj način će fokus javnosti dijelom otići na pozitivne vijesti.
Zadnje, ali ne manje važno, educirati vozače na koji način da prepoznaju problem. Reći to svima znanim jezikom i bez korištenja stručnih termina jer sada za to nije vrijeme. Informacija mora biti kratka, korisna, sažeta, dostatna, nova.

Može li Toyota vratiti povjerenje vozača?
Sve je moguće pa i takav scenarij. Biti će potrebno jako puno rada i godine ulaganja kako bi se vidjeli značajniji rezultati. I dok će konkurenti ulagati u nove tehnologije, vrste marketinga, Toyota će dosta dugo zaostajati za njima jer će prvo morati dostići poziciju izjednačenja da bi se vratila kao lider.
Što o tome kaže CNN možete pročitati ovdje -> Toyota and Tiger Woods: Kindred spirits.

P.S. Sada je pravo vrijeme da Toyota Croatia stvarno počne koristiti Twitter račun koji je otvoren još prošle godine. Također mogu koristiti novu društvenu mrežu Google Buzz.

Objavio

Tomislav Stanković

Bloger širokog raspona interesa od kojih dio voli objaviti na ovom blogu. U neslobodno vrijeme Angular developer mobilnih i web aplikacija.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)