Opatija - savršena destinacija u svim godišnjim dobima

Opatija i Park prirode Učka – savršene destinacije u svim godišnjim dobima

Iako nije klasična ljetna sezona i ovaj period godine pokazao je ljepote Kvarnera. Opatija i Park prirode Učka nude savršen spoj mora i kopna.

Ovo nije klasični ljetni izvještaj jer sam u Opatiji bio prvi tjedan u 3. mjesecu. Vrijeme je bilo prikladno klimatološkom proljeću. Sve ono o čemu sam pisao u prošlogodišnjem izvještaju iz Crikvenice ovdje se nije moglo dogoditi iz jednostavne činjenice što još nije počela sezona.

Zašto Opatija?

Opatija Lungomare

Godinama sam imao želju otići u Opatiju, a sve zbog jednog videa legendarne Noćne More iz 2006. godine. U tom sam videu zavolio pjesmu “Duško Jeličić Dule – Opatijo, Opatijo” i s njom je ovaj posjet Opatiji imao posebnu čar.

Grad mi se jako svidio, ima ono nešto. Centar grada djeluje otmjeno, a gledajući njegovu povijest jasno je i zašto.

Opatija ima puno više za ponuditi od ovoga što se može vidjeti u ovom blog postu pa ću umjesto da prepričavam već dostupne informacije samo staviti link na više detalja koje možete pronaći na https://www.visitopatija.com/

Šetalište Lungomare

Šetalište Lungomare

Šetalište Lungomare, uz more od Voloskog do Lovrana, nešto je što treba doživjeti. Oko 8 kilometara šetnice ostavlja bez daha. Definitivno se isplati “potrošiti” nekoliko sati za proći cijelu šetnicu i upoznati njezinu povijest. Ako vam kojim slučajem bude naporno pješke se vratiti do Opatije moguće se vratiti autobusom (kartu uzeti na kiosku Tiska) ili taksijem.

Šetnja ovim putem prije svega je uživanje u svježem morskom zraku i prekrasnom obalnom krajoliku i njegovim brojnim uvalama, ali i puno više od toga. To je i prilika za upoznavanje lokalne povijesti: od svog početka u Voloskom pored rodne kuće velikog znanstvenika Andrije Mohorovičića, nastavljajući pored bivših sanatorija i pansiona na sjevernoj dionici, kroz park Angiolina i Slatinu te dalje južnom etapom do raskošnih lovranskih vila, Lungomare prolazi pored zgrada, lokacija i spomen-obilježja koje pričaju zanimljivu priču o opatijskoj povijesti. – izvor

Djevojka s galebom

Djevojka s galebom

Djevojka s galebom

Najpoznatiji simbol Opatije, ali i cijelog Kvarnera. Ovdje postoji photospot gdje se pomoću postavljene kamere možete fotografirati. Klikom na gumb počinje teći tajmer od nekoliko sekundi tako da imate dovoljno vremena za udobno se smjestiti. Fotografiju je kroz nekoliko desetaka minuta moguće pronaći na adresi http://www.photospot.hr/photo/index.php

Opatija Riviera PhotoSpot

Photospot je inovativna instalacija koja omogućuje besplatno slikanje u visokoj rezoluciji na specifičnim i prepoznatljivim lokacijama određene destinacije (atrakcije), nakon čega korisnik instalacije svoju sliku preuzima putem interneta i dalje distribuira kao razglednicu i/ili e-mail poruku svojim prijateljima i poznanicima, uz mogućnost dijeljenja slike putem društvenih mreža (npr. Facebook).

Slika /razglednica može biti u potpunosti personalizirana, uz unos prepoznatljivog motiva destinacije/grada u vidu logotipa, naziva destinacije i promotivne poruke.

Hrvatska ulica slavnih

Hrvatska ulica slavnih

Projekt Hrvatska ulica slavnih pokrenula je krajem 2005. agencija za odnose s javnošću Apriori komunikacije s ciljem da se simbolično nagrade osobe koje su svojim sportskim, znanstvenim, kulturnim ili umjetničkim radom doprinijele promociji Hrvatske u svijetu. – izvor

Kupalište Slatina

Ovdje se opet vraćam na video Noćne More iz 2006. godine tj. jedan od razloga za posjet Opatiji. Na prvoj slici iznad vidi se Hrvatska ulica slavnih, a na slici ispod nje terasa kafića, s pogledom na more, na kupalištu Slatina. To se kupalište također može vidjeti u navedenom videu.

Park prirode Učka

Učka – vrh Vojak

Kupanje u moru koliko god inače bilo lijepo na ovom putovanju nije bilo u planu nego ga je zamijenio posjet vrhu Učke. Ako volite malo aktivnije šetnje prirodom ovu lokaciju svakako posjetite. Slike govore više od tisuću riječi.

Učka Vojak - Opatija

Kod planinarskog doma Poklon ostavio sam auto, a onda smo se pješke zaputili prema vrhu Vojak prateći stazu Plas. Staza je odlično označena i vrlo jednostavno se snaći. Laganim tempom uspon može trajati sat i pol do dva. Naravno uspon može potrajati i duže jer putam ima stvarno dobrih lokacija za fotografiranje, a niti povremene klupce za odmor nisu za zanemariti. Putem je na pojedinim dijelovima bilo i snijega.

Učka Vojak Plas

Učka - Plas

Povratak ide dosta brže jer sada se fotografiranje u velikoj mjeri preskače. Za povratak nismo išli stazom Plas (oko 3km) nego cestom (oko 7km) što vremenski ispadne slično jer se cestom puno brže može hodati, iako treba biti pažljiv kada prolaze automobili.

Cesta na Učkoj

Vojak je najviši vrh Učke i istarskog poluotoka. Njegovo je tjeme gol travnati hrbat strmih strana, na čijoj se vršnoj točki nalazi kameni razgledni toranj visok desetak metara. Toranj je sagrađen 1911., o čemu svjedoči natpis ugrađen na samome pragu. Unutrašnjost tornja uređena je kao suvenirnica Parka prirode Učka, a njegova terasa, do koje vodi 30 stuba, jedan je od najljepših vidikovaca u cijeloj Hrvatskoj. U blizini vrha nalazi se telekomunikacijski toranj i vojni radar za nadzor zračnog prometa. – izvor

Put automobilom

Prije puta sam bacio oko na SkyScraperCity forum gdje sam mogao vidjeti izvještaje o nekima od radova u gradu.

Radovi na cesti
Ulica Rikarda Katalinića Jeretova – radovi na cesti

I dalje je tu Astra. Ukupan trošak puta iznosio je 918,13kn (cestarina 366kn, gorivo 552.13kn). Stanje u prometu je definitivno bilo povoljnije nego u sezoni godišnjih odmora. Osim od Ježeva do Lučkog i okolice Rijeke promet nije bio pretjerano gust.

Vinkovci – Opatija

~ Županja – Zagreb-Istok (Ježevo): 113 kn
~ Zagreb (Lučko) – Rijeka: 70 kn
~ CRODUX (Vrata Jadrana) – Eurosuper 95 BS MaxPower: 30,07 litara – 303,41kn (s uključenim HAK popustom od 4.51kn)

Opatija – Vinkovci

~ Rijeka – Zagreb (Lučko): 70 kn
~ Zagreb-istok (Ježevo) – Županja: 113 kn
~ CRODUX – Eurosuper 95 BS MaxPower: 24,65 litara – 248,72kn (s uključenim HAK popustom od 3.70kn)

Objavio

Tomislav Stanković

Bloger širokog raspona interesa od kojih dio voli objaviti na ovom blogu. U neslobodno vrijeme Angular developer mobilnih i web aplikacija.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)