Michelin CrossClimate Plus cjelogodišnje gume

Michelin CrossClimate Plus cjelogodišnje gume

Nikada prije nisam razmišljao o kupovini cjelogodišnjih guma jer mi je nekako po navici od starta ostalo da koristim dva seta, ali eto ove godine i to se promijenilo iz čiste znatiželje. U nastavku više o detaljima zašto sam se na to odlučio.

Čelični (195/65/15) i aluminijski (205/55/16 – Dunlop SP Sport Maxx RT MFS) set do sada su odrađivali svoj posao bez ikakvih problema.

Zašto cjelogodišnje gume?

Michelin CrossClimate+ Astra H je kod mene nešto više od 3 godine. Ukupno sam na dva seta guma prešao cca 14.000km. Gledajući da imam dva seta kotača jasno je da niti jedan od tih setova nije iskorišten u rasponu svojih mogućnosti. Na ljetnom setu se čak još uvijek vide i bijele linije na obodu gume, a zimski set više stoji nego što se kreće.

Uglavnom, kako se bliži kraj treće sezone Dunlop Sport Maxx RT guma počeo sam razmišljati o kupovini novih. S obzirom da nakon ljetne ide zimska sezona možda bi bilo dobro uzeti i novi set zimskih guma. Onda mi je došla misao zašto jednom ne bih probao cjelogodišnje gume. Čuo sam i čitao o njima razna iskustva, ali najbolje se nauči iz vlastitog.

Vozim umjereno, dosta kočenja motorom, zavoje ne prolazim kao na utrkam, većinom je u pitanju gradska vožnja i sl. Auto vozim ovdje po Slavoniji i nema tu nekih iznenađenja. Na posao, osim ako pada kiša, idem pješke jer mi je blizu. Auto se vozi jednom tjedno kada se ide u veću kupovinu ili na neki izlet. Ako je npr. napadalo snijega auto je pod ceradom i čeka bolje vrijeme. Uostalom u centru sam i mogu većinu toga obaviti pješke.

Da svaki dan prelazim barem 50 kilometara, da mi je auto neophodan za posao ili da živim na selu pa imam potrebu svaki dan ići do grada vjerovatno ne bi razmišljao o cjelogodišnjim gumama, ali u slučaju kada mi je sve suprotno od toga cjelogodišnje gume čine mi se kao logičan izbor.

Odabir cjelogodišnje gume

Gume Michelin CrossClimate Plus

Dosta sam istraživao što se sve nudi. Kao i kod odvojenog seta kada sam kupovao nove ljetne gume tražio sam premium. “Guglajući” sam saznao da iako su cjelogodišnje gume određeni kompormis između namjenske zimske i ljetne gume da one ipak imaju ista ta svojstva. Znači, iako je neka guma označena kao cjelogodišnja ipak je više ljetna ili zimska.

Na kraju se izbor cjelogodišnjih guma sveo se na:
Michelin CrossClimate Plus (ljetna smjesa)
Continental AllSeasonContact (ljetna smjesa)
GoodYear Vector 4Seasons (zimska smjesa)
Dunlop Sport All Season (zimska smjesa)
Bridgestone A005 Weather Control Evo (zimska smjesa)

Na kraju sam dvojbu suzio na izbor između Michelin CrossClimate Plus ili Continental AllSeasonContact. Najvažnija su mi svojstva na suhom i mokrom, a snijeg će auto slabo osjetiti jer ako ga baš i bude u velikim količinama ionako će stajati. Tako da sam se odlučio za premium gumu baziranu na ljetnoj smjesi i odabrao Michelin CrossClimate Plus.

Zaključak

Gume su montirane i ostaje za vidjeti kako će se ponašati kroz sva godišnja doba pa ću ovisno o potrebi nadopuniti ovaj blog post.

Ovo sada ne znači da zauvijek ostajem na cjelogodišnjim gumama. Sve ovisi kako će se Michelin CrossClimate Plus pokazati. Ako i kada bude potrebe da godišnje prelazim veću kilometražu najvjerovatnije se vraćam namjenskim, sezonskim, gumama premium proizvođača, a do tada mi je drago imati ovu priliku i kroz vlastito iskustvo probati cjelogodišnju gumu.

Ako imate kakva pitanja ili vlastita iskustva s cjelogodišnjim gumama slobodno se javite u komentarima.

Objavio

Tomislav Stanković

Bloger širokog raspona interesa od kojih dio voli objaviti na ovom blogu. U neslobodno vrijeme Angular developer mobilnih i web aplikacija.

2 misli o “Michelin CrossClimate Plus cjelogodišnje gume”

  1. Postovani,

    Sa zanimanjem sam procitao Vase misljenje o cjelogodisnjoj gumi Michelin CrossClimate Plus, i u kontekstu toga imam jedno pitanje. Vise preferiram Continental AllSeasonContact za koji ste napisali da ima ljetnu smjesu bas kao sto su napisali i na portalu TyreReviews, ali na pitanje koje sam im poslao, a pitanje je bilo da li i Continental AllSeasonContact 2 ima ljetnu smjesu dobio sam odgovor…CrossClimate 1 je bila izvorna guma za sve sezone, ASC i ASC2 su malo više zimske, ali gledajući tržište u cjelini, nalaze se negdje u sredini. ASC2 je evolucija ASC1 pa očekujem da će imati sličnu ravnotežu performansi, samo bolje držanje. U disbalansu ljetna i malo vise zimska guma zanima me na osnovu kojih izvora ste zakljucili da je ljetna smjesa u pitanju?

    Unaprijed hvala i srdacan pozdrav

    1. Poštovani, iskreno ne sjećam se. Znam da sam u tom periodu aktivno istraživao koje cjelogodišnje gume uzeti za pretežno ljetne uvjete i na više mjesta došao do te informacije.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)