Kindle Paperwhite 4 – 2018 (8GB)

Kindle Paperwhite 4 – 2018 (8GB)

Prije 3 godine nabavio sam Kindle Paperwhite 3 i moram reći da nisam imao, niti ih sada imam, nikakvih zamjerki s obzirom da je to moj prvi e-čitač i sve što sam na njemu probao bilo mi je otkriće. Nisam mogao vjerovati koliko se tekst dobro vidi u svim uvjetima osvjetljenja.

Do kraja blog posta ćemo vidjeti isplati li se uzeti Kindle Paperwhite 4, njegove prednosti i nedostatke.

Kindle Paperwhite 3 - 4

Kindle Paperwhite 4

Kindle Paperwhite 3

167mm

169mm

116mm

117mm

8.18mm

9.1mm

182g

217g

8 ili 32 GB

4 GB

Hardver

Ako ćemo realno gledati Kindle Paperwhite 4 i nema nekih bitnijih promjena u odnosu na prijašnju verziju. Fizički je Paperwhite 4 malo manji i lakši, vodootporan, nudi više prostora (8 i 32GB) i mogućnost slušanja audio knjiga, ali se iskustvo čitanja nije bitnije promijenilo. Ako se u obzir uzme i zaštitna maska za Kindle, koju će vjerojatno svaki čitatelj uzeti, vrlo brzo se gubi razlika što se težine i dimenzija tiče.

Jedan detalj mi se nije svidio odmah na prvu, a to je vidljivi ‘kindle’ logo na dnu uređaja. Što fali crnom kao na Kindle Paperwhitea 3!? Druga stvar je microUSB priključak. Što fali npr. USB-C!? I naravno, uz taj microUSB ne dolazi adapter za utičnicu. Ajde, to i nije toliki problem.

Što se noviteta tiče u nastavku ih navodim bez nekog posebnog reda:

  • Ravan ekran – Mišljenja su različita, ali meni se sviđa novi dizajn uređaja tj. ekrana koji više nije ulegnut nego je u ravnini sa okvirom. Na taj se način ne može dogoditi da u rubove ekrana upadne neka mrvica ili bilo kakva prljavština. Međutim, upravo zbog takvog ekrana više se primjećuju otisci prstiju. Ako je to potrebno da bi uređaj bio vodootporan onda neka tako bude.
  • Vodootporan (IPX8) – Po meni ovo i nije toliko bitno, ali dobro dođe. Sumnjam da će netko čitati pod tušem, a s obzirom da nije otporan na slanu vodu nije baš za koristiti na moru u plićaku.
  • Više prostora (8 ili 32 GB) – I na 4GB stane dosta knjiga tako da se dodatni gigabajti čine nepotrebnima osim u slučaju ako se želi u kolekciji na uređaju imati puno audio knjiga.
  • Bluetooth – Koliko je ovo prednost toliko je i mana. Super je što se putem uređaja mogu slušati audio knjige, ali je mana što se to ne može činiti putem npr. 3,5mm priključka.
  • 5 LED dioda – Bolje tj. ujednačenije pozadinsko osvjetljenje. Ovo se može primijetiti jedino ako imate stariju i noviju verziju jednu pored druge. Što se rezolucije tiče i dalje je tu 300 PPI.

Kindle Paperwhite 3 i 4

Softver

Slično kao i kod hardvera, softver se nije bitnije promijenio osim dodataka uvjetovanih hardverskim promjenama. Važno je za znati da Kindle Paperwhite 3 više neće imati nadogradnji jer je 5.12.3 bila zadnja. Ili možda nije!?

Da i dođe novo ažuriranje ne znam što bi toliko revolucionarno moglo stići da bi nekoga natjeralo na kupnju novog uređaja isključivo zbog toga. Uglavnom, ovo nije problem.

Što se noviteta tiče u nastavku ih navodim bez nekog posebnog reda:

  • Obrnuti način rada – To bi bilo nešto kao noćni način rada (Dark Mode). Svi se furaju na to pa mora i Amazon. Ok je to ponuditi pa neka koristi tko želi. Meni je jednostavnije čitati crni tekst na bijeloj podlozi nego obrnuto.
  • Onemogućavanje slučajnog klika – Ovo je ok mogućnost. Pomoću nje se onemogućava slučajni klik na ekran ako ga se prilikom držanja/čitanja slučajno klikne. Jedino će povlačenje (swipe) lijevo ili desno rezultirati akcijom.
  • Način rada za uštedu energije – Kada je uređaj duže vrijeme neaktivna ulazi u način rada za uštenu energije. To je vidljivo kada se uređaj nakon toga pokrene jer se prikazuje pripadajuća obavijest. Podržavam sve opcije koje će dodatno produljiti trajnost baterije.
  • Svirač audio knjiga – Logično, ako je hardver spreman za reprodukciju audio knjiga da to mora biti i softver. Ovo nažalost još nisam probao, ali se nadam da budem uskoro.

Zaključak

Kindle Paperwhite 3 & 4

Za nekoga tko prvi put kupuje e-čitač mislim da je Kindle Paperwhite 4 odličan izbor. Za sve druge, koji već imaju stariji, ali funkcionalan e-čitač – pogotovo ako je to Kindle Paperwhite 3, mislim da nije vrijedno nadogradnje. Sve što Kindle Paperwhite 4 nudi kao novost nije nešto bez čega se ne može. Čak i po pitanju mogućnosti reprodukcije audio knjiga. Da se audio knjige mogu slušati direktno sa uređaja koristeći npr. slušalice onda bi to već bila druga stvar.

Objavio

Tomislav Stanković

Bloger širokog raspona interesa od kojih dio voli objaviti na ovom blogu. U neslobodno vrijeme Angular developer mobilnih i web aplikacija.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)